CHP’li Murat Emir: Kamu kaynakları 3-5 müteahhide heba edildi

İktidarın, “Cebimizden beş kuruş çıkmayacak” reklamıyla, KÖİ modeliyle inşa ettirdiği şehir hastaneleri, Sağlık Bakanlığı bütçesinde kara delik haline geldi.

CHP’li Emir’in mercek altına aldığı Sağlık Bakanlığı’nın 2022’ye dönük mali raporları da şehir hastaneleri için bakanlık bütçesinden harcanan paraya ayna tuttu. Buna göre “KÖİ modeliyle yapılan sağlık tesislerine yönelik faaliyetler” kalemi için 2022’nin başında 21 milyar 564 milyon 904 TL ödenek ayrıldı. Ödenek, yıl içerisinde 25 milyar 661 milyon 900 bin TL’ye çıkarıldı. Şehir hastaneleri için 2022’nin sonunda yapılan harcama ise toplam 25 milyar 658 milyon 933 TL olarak hesaplandı.

Harcamanın büyüklüğüne dikkat çeken Emir, “Şehir hastaneleri için ‘devletin kasasından beş kuruş çıkmayacak’ derken kastettikleri herhalde buydu. Beş kuruş değil, 25,6 milyar TL çıkmış” dedi.

(Murat Emir)

‘MÜTEAHHİTLERE ÇAĞ ATLATTILAR’

Emir, şehir hastaneleri için Bakanlık bütçesinden 2021’de 13 milyar 415 milyon 370 bin TL’lik harcama gerçekleştirildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye’ye sağlıkta çağ atlattığını iddia eden iktidar, anlaşılan o ki müteahhitlere çağ atlatıyor. Bakanlığın raporlarına bakarken ilk dikkatimizi çeken şey şehir hastaneleri için yapılan harcamalar oluyor. İktidarın, ‘Cebimizden beş kuruş çıkmayacak’ iddiasını herkes hatırlıyor. Raporlar ise bunun doğru olmadığını ortaya koyuyor. Daha önce ödenek yetersizliği nedeniyle tamamlanamayan ya da yapımına başlanamayan devlet hastanelerini gündeme getirmiştik. İçimiz acıyor. Kamunun kaynakları üç beş müteahhit ve şirket için heba ediliyor. AKP’nin, ‘Otel konforunda’ diyerek pazarladığı şehir hastaneleri, vatandaşın vergilerini bir kara delik gibi içine çekiyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*