Muhalefet yıllardır peşindeydi… Odatv hep “var” dedi ama ne fayda… Bir diploma efsanesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diploması yayınlandı. Erdoğan’ın üniversite diploması her seçim öncesi tartışmalara neden oldu.

Lisans mezuniyet diploması olmadan Cumhurbaşkanı olunamıyor. Erdoğan’ın diplomasını ısrarla görmek isteyen hem siyasiler hem de muhalif vatandaşlar, diplomanın sorulması için mahkemelere başvurdu, bazı siyasi partiler savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

Öyle ki, Türkiye Noterler Birliği, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmak için sunduğu diplomanın fotokopisini, aslını görmeden “aslı gibidir” şeklinde onaylayan noter kâtibine soruşturma açmayan notere uyarma cezası bile vermişti.

Peki ya işin aslı neydi… Odatv, Erdoğan’ın diploması her gündeme geldiğinde “var” dedi. Ama muhalefete fayda etmedi.

SONER YALÇIN KİTABINDA YAZMIŞTI

Soner Yalçın, 2014 yılında çıkardığı “Kayıp Sicil” adlı biyografi kitabında Erdoğan’ın üniversite hayatına dair yazılar yazdı. “Erdoğan’ın üniversite diploması var” dedi.

İşte kitaptan bir bölüm:

Bugün bile Erdoğan’ın üniversite mezunu olup olmadığı hâlâ tartışılıyor… Gerçek ne?

Bu nedenle diyorum ki:

Erdoğan hakkında tüm bildiklerinizi unutun!

İşte “üniversite” hayatı…

Kimse hangi okulda okuduğuna ve nereden mezun olduğuna dair net bir şey söyleyemiyor!

Erdoğan, Başbakanlık resmi internet sitesine göre; “Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi” mezunu!

AKP’nin resmi sitesi ve Erdoğan’ın kişisel sitesi de aynı bilgiyi veriyor:

“Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi” mezunu!

İyi de… Marmara Üniversitesi’nin ne geçmişte ne de bugün böyle bir fakültesi yok! Devam edelim…

Erdoğan’ın TBMM’de yazan biyografisinde ise mezun olduğu okul “Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi.”

“Ticari” gitti “İdari” geldi!

Durun daha yeni başlıyoruz…

Başbakanlık ve AKP’nin resmi sitesine göre Erdoğan 1981 mezunu.

Oysa 1981’de “Marmara Üniversitesi” diye bir üniversite yok!

Marmara Üniversitesi, 20 Temmuz 1982’de çıkarılan 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ve 28 Mart 1983 tarihinde yürürlüğe giren 2809 sayılı kanunla kuruldu.

Olmayan üniversitenin olmayan fakültesinden mezun bir Erdoğan! Kafanızı karıştırmadan en başa döneyim…

Erdoğan’ın okul hayatının 12 Mart 1971’deki askeri darbeyle ilgisi var. Öğrencileri devlet disiplini altına sokmak isteyen darbeciler, 25 Ağustos 1971’de özel yüksekokulları kamulaştırdı. Yasayla İstanbul’daki 15 özel yüksekokul devletleştirildi. Bunlardan biri de, “İstanbul Tuna İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulu” idi.

Okulun sahibi, Prof. Dr. Ergun Tuna’nın babası Yahya Tuna idi. Bu özel okulun öğretim süresi üç yıldı. Bu özel okul devletleştirilince adı da değişti: Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu oldu. Prof. Tuna okula müdür yapıldı.

Ve bu okul, (1959’da Akademiler Kanunu’yla kurulan) İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlandı. Öğretimi ise artık dört yıllıktı.

Erdoğan, 2443 numaralı öğrenci olarak, 1973-74 öğretim döneminde bu devlet okuluna girdi. (Marmara Üniversitesi’nden verilen diplomasında ise öğrenci numarası, 8345! Hep bir karışıklık var.)

Erdoğan’ın sınavdan aldığı puan ancak bu okula girmesine yetti. Röportajlarında, siyaset bilimi üzerine öğrenim görmek istediğini söyledi hep. Özel okullar kamulaştırılmasa, devletin yüksekokul sayısı sınırlı olacak ve bunlar daha yüksek puanla öğrenci kabul edeceği için Erdoğan, bu okula da giremeyecekti. Şanslıydı.

Ve bu şans hayatı boyunca hep ona güldü…

Şanslıydı; 1976’da, akademiler arası kurul kararıyla artık, gece öğretimi yapılabiliyordu.

Yoksul bir ailenin çocuğu olan Erdoğan, gündüzleri çalışıp; Vatan Caddesi ile Aksaray Caddesi’nin kesiştiği Gürani Sokak’taki okuluna, geceleri gitti.

Erdoğan’ın okulu solcuların elindeydi. Sağcı öğrencilerin hepsi Aksaray’da buluşup polis güvenliğinde okula gidiyorlardı.

Gece bölümünde okuyan öğrencilerin böyle sorunları yoktu ama okula tedirgin gidiyorlardı.

Okulda politik olarak hiç aktif olmayan Erdoğan, İstanbul’daki MSP’li gençler arasında da pek bilinen bir isim değildi. 1970’li yılların ortalarında yaşanan bir ayrılık önünü açtı.

Yedi yılda bitirdi okulu! 1973-74 öğretim yılında başladı; 1980-81 öğretim yılında bitirdi.

Okulun 150 gececi, 150 gündüzcü öğrencisi vardı. Devam mecburiyeti yoktu.

Ve şanslıydı; 1977-1978 öğretim yılında “Ekonomi”, “İşletme”, ve “Siyasal Bilimler Fakültesi”ni açan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, bünyesindeki “Aksaray İktisat ve Ticaret

Yüksek Okulu” gibi kimi yüksekokulları; “Ticari Bilimler Fakültesi” adı altında birleştirdi.

Böylece Erdoğan, Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu’nda başladığı öğrenimi, Şubat 1981’de İstanbul İktisadi ve Ticari

İlimler Akademisi, Ticari Bilimler Fakültesi’nde bitirdi.

Deniyor ki, “efendim kafaları karıştırmamak için üniversitenin yeni (Marmara Üniversitesi) adını yazdık!”

23 Mart 2012 tarih ve 28242 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapatıldı ve yerine işletme, iktisat ve siyasal bilgiler fakülteleri kuruldu.

Niye en yenisini yazmıyorlar? Hep bir sır var. Erdoğan’ın yüksekokul hayatı niye bu kadar sırlarla dolu, okur yazarlığın orta 2 seviyesinde olduğu ülkede bilerek bu tartışmayı yaptırıyorlar! İlkokul, orta-lise öğrenimini ballandıra ballandıra anlatanlar bu sebeple Erdoğan’ın yüksekokul hayatına ilişkin bir cümle söz etmiyorlar.”

RAFAEL SADİ 7 YIL ÖNCE KALEMA ALMIŞTI

Odatv yazarı Rafael Sadi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile üniversiteden sınıf arkadaşı olduğunu 7 Haziran 2016’da yazmıştı.

Rafael Sadi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulundaki tek öğrenciler Sayın Tayyip Bey ile ben değildim kuşkusuz.

Eski dostum ve sınıf arkadaşlarımdan biri olan sevgili Necmi Uycan beni teknolojinin son harikası whatsapp ile arayıp eksik belgeleri tamamlamak istediğini belirtti. Aynı sistem ile İstanbul Yüksek Ticaretliler 100 yıllık mezunları kitabının (386 sayfa) kapağını ve bizim dönemi belirten sayfalarını iletti.

328 numaralı sayfada 1980-1981 yıllarındaki mezunların bulunduğu listede 2443 numara ile sayın “Erdoğan Tayyip” adına rastlıyoruz.

Eh herhalde okul mezun olmamış birinin adını ve sıra numarasını 100 yıl mezunları kitabında yayınlayacak değil. Hem kitap 1983 yılında yayımlanmış. Yani Sayın Erdoğan henüz Başbakan değil ve Partili Cumhurbaşkanı hiç değil. Demem o ki AKP hükümeti ve Sayın Erdoğan hükümetlerinin o kadar çok olumsuz ve de olumlu icraatının içinden bula bula bu diploma ile uğraşarak onun makamından edilebileceğine bel bağlayan aciz muhalefete içerlememek elde değil.”

ODATV’NİN İLGİLİ HABERLERİNDEN BAZILARI

Odatv’nin daha önce fotoğraflarıyla paylaştığı diploma haberlerinden bazılarını aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

https://www.odatv4.com/guncel/cumhurbaskani-erdoganin-diplomasini-yayinladi-2709151200-82229

https://www.odatv4.com/analiz/marmara-universitesi-diploma-arsivinde-erdoganin-diplomasini-aradik-2805161200-94942

https://www.odatv4.com/guncel/odatv-okuyanlar-6-sene-once-ogrendi-252119

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir