Seçimde oy kullanmak zorunlu mu? Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL?

14 Mayıs seçimleri giderek yaklaşıyor. Tüm ülkede 18 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy vermek için sandık başına gitmesi gerekiyor. YSK oy kullanılmadığı durumlarda cezai işlem uygulayabiliyor. Peki seçimde oy kullanmak zorunlu mu? Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL?

SEÇİMDE OY KULLANMAK ZORUNLU MU?

Seçimlerde her vatandaşın oy kullanması zorunludur. Oy kullanmak vatandaşlık görevidir. Yüksek Seçim Kurulu oy kullanılmadığı durumlarda cezai işlem uygulamaktadır. Vatandaşlık görevi olan oy kullanma işlemi yapılmadığında YSK verilecek cezayı belirlemektedir.

OY KULLANMAMA CEZASI VAR MI?

14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanmama cezası henüz açıklanmadı. Yüksek Seçim Kurulu belirledikleri karar ile oy kullanmama cezasını söyleyecek.

OY VERMEME CEZASI NASIL ÖDENİR?

Oy kullanmayan vatandaşlara verilen ceza için tebligat gönderilmektedir. Ceza tebligatında ücret ve ödeme işlemleri belirtilmektedir. Oy kullanmama cezası ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı veya PTT üzerinden yapılmaktadır.

OY KULLANMAMA CEZASI NE KADAR, KAÇ TL?

YSK 2017 seçimlerinde oy kullanmama cezasını 22 TL olarak açıklamıştı. Bu seçimden de bir önceki olan 2015 seçimlerinde de oy kullanmama cezası 22 liraydı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*