Adıyaman’da deprem konutları hazır

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından yaralar sarılıyor.

Bu kapsamda da devlet, evi yıkılan veya ağır hasar gören depremzedelerin güvenli yuvalarını hazırladı.

Depremin etkilediği illerden Adıyaman’da da 13 bin 112 bina “yıkık”, “acil yıkılacak”, “ağır hasarlı” ve “orta hasarlı” olarak tespit edildi. Kentte, evleri yıkılan veya ağır hasar gören afetzedelerin barınma ihtiyacının karşılanması için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

44 bin 352 konut yapılacak

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yer alan Toplu İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile Emlak Konut tarafından, kent genelinde 44 bin 352 konut yapılacak.

merkez ve ilçelerinde de etaplar halinde afet konutları yükselirken, konutların bir kısmı tamamlandı.

Kent genelinde 640’ı köy evi olmak üzere toplam 2 bin 798 konutu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması beklenen törenle yarın çekilecek kurayla hak sahiplerine teslim edilecek.

İhalesi yapılan diğer konutların yapımı ise devam ediyor.

Adıyaman il ve ilçe merkezlerinde yapımı tamamlanarak kurası çekilecek kalıcı konut sayıları şöyle: Adıyaman merkez 1110, Besni 125, Gerger 210, Kahta 535, Tut 178.

Adıyaman’ın ilçelerine göre teslim edilecek köy tipi afet evlerinin sayısı şöyle: Adıyaman kırsalı 353, Gölbaşı 19, Gerger 61, Kahta 165, Samsat 42.

İki ayda 75 bin konut teslim edilecek

Adıyaman’da bugün 2 bin 158’i il ve ilçe merkezlerinde, 640’ı kırsalda olmak üzere toplam 2 bin 798 konutun kurası çekilecek. Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’daki konutlarla birlikte hak sahiplerine teslim edilen deprem konutlarının sayısı 31 bin 374’e ulaşacak. İki ay içerisinde deprem bölgesindeki illerde 75 bin konut hak sahiplerine teslim edilecek.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir