Bir Ailenin Sıradan Sahil Yürüyüşünde Yaptığı İnanılmaz Keşif! Bu Gerçekten Heyecan Vericiydi

Bexhill sahilinde bir aile, güneş batarken dolaşırken inanılmaz bir keşif yaptı. Vicky Ballinger (39) ve çocukları Lyla ve Immy, Doğu Sussex, Bexhill’de sekiz dinozor ayak izi bulduklarında şaşkınlık yaşadılar. Vicky, izlerin deniz seviyesinin yüksekliği ve yoğun yağışlar nedeniyle ortaya çıktığını ve kumun altındaki kayaların ani olarak görünür hale geldiğini açıkladı.

İZLER İGUANODONA AİT OLABİLİR

Vicky, ayak izlerinin muhtemelen bir iguanodona ait olduğuna inanıyor. “Çocuklarımla yürüyüş yaparken bulduğumuz bu dinozor ayak izlerini görmek gerçekten harikaydı. Çocuklar, bir dinozorun izini görebilmek ve onun izlediği yolda yürüyebilmekten çok heyecanlandılar – bu gerçekten heyecan vericiydi.”

BEXHILL MÜZESİ İNCELEME YAPACAK

Vicky, bu keşiften sonra Bexhill Müzesi’ne gitti ve müze yetkilileri bu hafta daha detaylı bir araştırma yapacaklarını belirtti.

BEXHILL SAHİLİNDEKİ DİNOZOR İZLERİ ÜNLÜ

Bexhill’den Fairlight’a kadar uzanan kıyı bölgesi, dinozorlara ait iz kalıpları ve baskılarıyla ünlüdür. 2018’de, Hastings ve Fairlight arasındaki kayalıklarda Kretase dönemine ait en az yedi farklı türden oluşan ve ince deri ve pul detayları içeren 85’ten fazla ayak izi bulunmuştur.

BEXHILL’DEKİ KAYALIKLAR 140 MİLYON YILDIR

Bexhill’in üzerinde bulunduğu kayalıklar yaklaşık 140 milyon yıllıktır ve o zamanlar tatlı su çevresinde dolaşan dinozorların kalıntılarını içermektedir.

DİNOZOR FOSİLLERİ BEXHILL MÜZESİ’NDE

Yıllar boyunca Iguanodon, Megalosaurus, Baryonyx, Polacanthus ve Velociraptor tipi bir hayvanın dişi de dahil olmak üzere birçok dinozor türünün fosilleri bulunmuştur ve bunların çoğu Bexhill Müzesi’nde sergilenmektedir.

KRETA DÖNEMİ

Kretase, yaklaşık 145 ila 66 milyon yıl öncesine kadar süren jeolojik bir dönemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir