Gözlemciler gözaltına alınmıştı: Zimbabve seçimlerinde ‘hile’ iddiası

Afrika ülkesi Zimbabve’de yapılan devlet başkanlığı seçimini yüzde 52,6 oy alan 80 yaşındaki mevcut devlet başkanı Emmerson Mnangagwa’nın kazandığı açıklandı. Seçim kurulunun 26 Ağustos Cumaretsi paylaştığı seçim sonuçlarına göre, muhalefet Değişim için Vatandaş Koalisyonu (CCC) lideri Nelson Chamisa oyların yüzde 44’ünü aldı.

Reuters’ın haberine göre, sonuçların açıklanmasının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Chamisa, ortada ‘açık ve devasa bir seçim hilesi olduğunu’ söyledi. Devlet Başkanı Mnangagwa ise sonuçları memnuniyetle karşıladığını belirterek, geçen hafta yapılan seçimin sonuçlarını sorgulayanların mahkemeye gitmesi gerektiğini belirtti.

‘NEREYE GİDECEKLERİNİ BİLMELİLER’

Robert Mugabe’nin devrildiği 2017 yılındaki askeri darbenin ardından yapılan seçilme yönetime gelen Mnangagwa’nın ilk devlet başkanlığı döneminde ülke yüksek enflasyon, para sıkıntısı ve işsizlik sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşan Devlet Başkanı Mnangagwa, “Onlarla yarıştım ve yarışı kazandığım için mutluyum. Yarışın düzgün bir şekilde yapılmadığını hissedenler nereye gitmeleri gerektiğini bilmeli” ifadelerini kullandı. Bu esnada başkent Harare’nin bazı bölgelerinde polislerin konuşlandırıldığı görüldü.

40 STK TEMSİLCİSİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Zimbabve’de 23 Ağustos’ta yapılan devlet başkanı, milletvekili ve yerel seçimlerini izleyen 40 sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisinin gözaltına alındığı bildirilmişti.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Zimbabve İnsan Hakları Avukatları Direktörü Roselyn Hanzi, yaptığı yazılı açıklamada, seçim sürecinde polisin uygulamalarına dikkat çekerek, Zimbabve’deki seçimleri takip eden 40 STK temsilcisinin gözaltına alındığı duyurmuştu.

Seçim Araştırma Merkezi ve Zimbabve Seçim Destek Ağı isimli iki STK’nin ofisine polis tarafından baskın düzenlendiği bilgisini de paylaşan Hanzi, gözaltıların 22 Ağustos Salı günü akşam saatlerinde başladığını kaydetmişti.

Öte yandan, Zimbabve’nin başkenti Harare ve ikinci büyük kent Bulawayo’daki birçok oy kullanma merkezine oy pusulalarının geç saatlere kadar ulaşamaması ve bazı merkezlerde oy kullanma işleminin gece başlaması, eleştirilere neden olmuştu.

38 YIL SONRA MUGABE’SİZ SEÇİM

Robert Mugabe, Zimbabve’nin bağımsızlığını kazanması sonrası 1980 yılında düzenlenen genel seçimlerde başbakanlık koltuğuna oturmuş, daha sonra düzenlenen tüm devlet başkanlığı seçimlerini kazanmıştı. 2017’de Mugabe yönetimine yönelik askeri müdahale yapılmış ve 2018’de devlet başkanlığı seçimi düzenlenmişti.

38 yılın ardından oy pusulasında eski Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin ismi olmadan yapılan seçimi, mevcut Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa kazanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir