Milyonlarca Emekli Zam Alamayabilir! İsa Karakaş Tek Tek Anlattı

Türkiye İstatistik Kurumu, 3 Mayıs Cuma günü Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bu rakamlar, memur ve emekli maaşları üzerinde etkili olan 3 aylık enflasyon farkını belirleyecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, asgari ücrette ara zam yapılmayacağını duyurdu. SGK Başuzmanı İsa Karakaş, emekli maaşlarındaki önemli bir detayı vurgulayarak asgari ücretle ilgili beklentilerini açıkladı.

KÖK MAAŞ DETAYINA DİKKAT!

Temmuz ayında kök maaş, memur maaşı ve en düşük emekli maaşı konularının hükümet gündemine gelmesi bekleniyor. Ocak 2024’te SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ile memur ve memur emeklisi zam oranı yüzde 49,25 olarak açıklandı. Bu zamla birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye revize edildi ve en düşük emekli maaşı 32 bin 860 TL oldu. Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için enflasyon beklentisi sırasıyla yüzde 3,25, yüzde 3 ve yüzde 2,54 olarak açıklandı.

Bu hesapla 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 25,47 olarak tahmin ediliyor. Karakaş, temmuz ayında yapılacak zam konusunda açıklamalarda bulunarak kök maaş detayına dikkat çekti. Karakaş, “Hükümet sadece enflasyon oranında zam yaparsa en az 6-7 milyon emeklinin yüzde 0 zam alacağını” belirterek, kök zam yapıldığında 8 bin lira maaş alan bir kişinin maaşının 10 bin liraya yükseleceğini ancak zaten 10 bin TL alanların bu durumdan etkilenmeyeceğini dile getirdi. Geçen yıl temmuzda benzer bir durumun yaşandığını hatırlattı.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZDA ARA ZAM VAR MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan kısa süre önce “Asgari ücrette ara zam yapılacak mı?” sorusunu yanıtlayarak “Öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak” ifadelerini kullandı.

İsa Karakaş ara zam ihtimalinin olduğun ifade ederek şunları söyledi:

Asgari ücretle ilgili benim öngörüm mutlaka bir düzeltme yapılması yönündedir. Bu Çalışma Meclisi’nde zaten hükümet ve iş veren kesimi zaten maliyet hesabı yapacaktır.

Dolayısıyla en azından yüzde 25 enflasyon farkı oranında bir güncelleme yapılmasını bekleniyor. Bunun önünde herhangi bir yasal engel yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir