Resmi Açıklama Geldi: Koç Grubuna Ait Dev Şirket 2.5 Milyar Liraya Satıldı

Ocak ayının ilk günlerinde duyurulan anlaşma, bugün yapılan duyuru ile nihayete erdi. Koç Holding’e ait 1967 tarihli Tat Gıda şirketi, yüzde 49.04’lük hissesini 80 milyon 915 bin dolar karşılığında Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi’ne sattı. Satışın güncel Türk lirası karşılığı ise yaklaşık 2.5 milyar liraya denk geliyor.

Şirkete ait hisselerin yaklaşık yüzde 41’lik bölümü halihazırda halka açık durumda bulunurken, satış sonrası Tat Gıda’nın Yönetim Kurulu Memişoğlu Tarım Ürünleri şirketine geçti.

Şirket, Tat Gıda’ya benzer isme sahip olan Tat Bakliyat’ın da sahipleri arasında bulunuyor.

SATIŞ İÇİN 80 MİLYON 915 BİN DOLAR ÖDEME YAPILDI

Koç Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Bağlı ortaklıklarımızdan Tat Gıda Sanayi A.Ş. (Tat Gıda) paylarının satış süreci ile ilgili olarak 08.01.2024 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen kapanış ön koşullarının yerine getirilmesini takiben; Şirketimiz, Arçelik ve Aygaz dahil Koç Topluluğu şirketleri, Koç Ailesi Üyeleri, Koç Topluluğu ile ilişkili vakıfların sahip olduğu payların Tat Gıda sermayesinin toplam yüzde 49,04’üne denk gelen kısmının ve ayrıca 15 adet kurucu intifa senedinin Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi’ne satışı ile devir ve ödeme işlemleri tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Devre konu toplam yüzde 49,04 oranındaki Tat Gıda payları için 80 milyon 915 bin 335,72 dolar olarak belirlenen pay devir bedeli, kapanış tarihi esas alınarak hazırlanacak bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolardaki net borç ve net işletme sermayesi tutarları üzerinden uyarlamaya tabi olacaktır.” bilgisine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir